Προπτυχιακή Διπλωματική Εργασία
Συντελεστές:
Η παρούσα διπλωματική εργασία έχει ως θέμα της τον σχεδιασμό μιας οικοκοινότητας και προτείνει ως σενάριο επανακατοίκησης την εγκατάσταση αυτής στην περιοχή του εγκαταλελειμμένου ορεινού οικισμού του Κρωμνικού.
Η οικοκοινότητα αυτή, σχεδιασμένη σύμφωνα με τους όρους της περμακουλτούρας, έχει ως στόχο να εξελιχθεί στον χρόνο και να αναπτυχθεί σταδιακά στον χώρο και να αποτελέσει ένα σημείο αναφοράς για την ευρύτερη περιοχή, προσφέροντας έργο στην τοπική κοινωνία μέσα από δράσεις, εκδηλώσεις και δραστηριότητες, όπως π.χ.δανειστική βιβλιοθήκη, μουσικές – καλλιτεχνικές συναντήσεις, πεζοπορίες, συντήρηση μονοπατιών, προστασία της τοπικής χλωρίδας και πανίδας κλπ..
Ακολουθώντας τις τοπογραφικές χαράξεις της περιοχής και σε σχέση με τον υπάρχοντα χωματόδρομο σχεδιάστηκαν υπαίθριες διαδρομέςστεγασμένες και μη, που καταλήγουν σε μικρές πλατείες που εξυπηρετούν την κοινωνικότητα των επιμέρους συμπλεγμάτωνκατοικιών.Οι μονάδες των κατοικιών τοποθετούνται σε απόσταση μεταξύ τους, χωρίς να δημιουργούνται όμορα κτίσματα.
Το λειτουργικό πρόγραμμα, περιλαμβάνει τις ακόλουθες μονάδες κατοικίας·ατομική, δύο ατόμων και τεσσάρων ατόμων, όλες με δομικό υλικό το ξύλο. Οι μονάδες είναι αυτόνομες, δηλαδή περιέχουν μπάνιο και κουζίνα, τα οποία δεν εντοπίζονται στους κοινόχρηστους χώρους, έτσι ώστε να προστατεύεται η ιδιωτικότητα και να ρυθμίζεται η κοινωνικότητα. Στους κοινόχρηστους χώρους απαντώνται: μία βιβλιοθήκη η οποία μπορεί να λειτουργεί ως χώρος περιβαλλοντικής ενημέρωσης, μία αίθουσα δραστηριοτήτων, μία αίθουσα εκδηλώσεων –συγκεντρώσεων. Ακόμη προτείνεται η δημιουργία ενός ξενώνα για τη φιλοξενία επισκεπτών, μέσα από την επανάχρηση της υφιστάμενης τοιχοποιίας του παλιού σχολείου και η υλοποίηση δύο αποθηκών πλησίον των καλλιεργειών για τη φύλαξη των γεωργικών εργαλείων και των οικοδομικών υλικών.
Ένα κομμάτι του λειτουργικού προγράμματος είναι ευέλικτο και μετασχηματιζόμενο, ανοιχτό σε αλλαγές καθώς προσαρμόζεται στις ανάγκες που θα προκύψουν. Οι παραπάνω προτάσεις δηλαδή έχουν ενδεικτικό χαρακτήρα, αφού η λήψη αποφάσεων πραγματοποιείται μέσα από γενικές συνελεύσεις των κατοίκων και ο συμμετοχικός σχεδιασμός αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της λειτουργίας της οικοκοινότητας.